PREDNOSTNE NALOGE V ŠOLSKEM LETU 2023/24
- VSUO – Varno in spodbudno učno okolje (2 letni projekt Zavoda za šolstvo RS) .
- JEZIK IN IGRA – sistematično podajanje vaj za pravilni razvoj govornega aparata glede na starostno skupino otrok; vaje, besedne igre, izštevanke in šaljivke, zgodbe in pravljice za širjenje otrokovega besedišča.
- NOG – priprava poligonov in gibalnih nalog – vadbenih ur 1x – 2x na mesec.
- ZDRAVJE V VRTCU (v okviru NIJZ) – oblikovanje vrtčevskega okolja kot skupnosti, ki je zavezana skrbi za dobro počutje in zdravje ter utrjevanju pozitivnega odnosa do zdravja.
Rdeča nit za šol. l. 2024/25 – JEJ ZDRAVO, SPOŠTUJ IN VARUJ NARAVO - V obdobju odraščanja je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena, saj telo hrano, ki jo zaužijemo, porabi tako za rast in razvoj kot tudi za vsakodnevne dejavnosti. V tem obdobju je zato izjemno pomembno, ne le, da otrok jé dovolj, ampak predvsem, da uživa kakovostno, raznoliko in zdravo hrano. Vse pogosteje pri tem izpostavljamo tudi trajnostno, lokalno pridelano hrano, ki je prijaznejša do okolja. V letošnjem šolskem letu bomo spodbujali, da boste v prehranskih sistemih v vrtcih preko nabave, priprave in ponudbe ter motivacije otrok zmanjševali zavržke hrane in s tem negativne vplive na okolje. Trenutne prehranske vzorce v vrtčevskih okoljih bomo primerjali s predlaganimi prehranskimi vzorci, kot jih narekujejo prenovljene Smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, ter opazovali ali lahko zmanjšamo svoje okoljske vplive tudi na račun prilagoditev v prehrani. Zdrava in trajnostna prehrana vključuje varno, energijsko in hranilno uravnoteženo, varovalno ter biološko sprejemljivo hrano, ki ustreza posameznikovim prehranskim potrebam, ohranja in krepi njegovo zdravje ter je sočasno prijazna do okolja in podnebja. To pomeni, da izbiramo hrano, ki je lokalna, pridelana na čim bolj naraven način, sezonska, čim manj predelana in zapakirana. Pri tem tudi skrbimo, da hrana ne postane odpadek. S primernimi pristopi bomo zato skušali pri otrocih spodbuditi uživanje čim bolj raznolik izbor živil rastlinskega izvora, dali prednost kakovostnim mlečnim izdelkom, pustim vrstam mesa, ribam, stročnicam, polnovrednim žitom in žitnim izdelkom ter kakovostnim maščobam. Po mnenju domačih in tujih strokovnih združenj je uravnotežena, pestra in mešana prehrana po zgornjih načelih trenutno najoptimalnejši način, kako v praksi doseči ustrezno razmerje med okoljskimi vplivi in vplivom prehrane na zdravje. Vse drugačne oblike prehranjevanja v teh okoljih lahko privedejo do poslabšanja hranilne vrednosti obrokov, posledice zavračanja hrane pa se lahko odrazijo v še dodatno povečanem negativnem okoljskem odtisu prav na račun zavržkov hrane. Zato bomo v tem šolskem letu iskali prakse, da bo takšna prehrana čim večkrat tudi dejansko na otroških krožnikih, po drugi strani pa, da bo tudi dobro sprejeta s strani otrok, kar pomeni, da ne bodo nastajali pretirani zavržki hrane.
- Že z manjšimi spremembami tako pri izboru, kombiniranju hrane kot njene priprave lahko že vsak
izmed nas zmanjša svoj ogljični odtis in spodbudi prehod v bolj trajnosten sistem oskrbe s hrano.
Globalnega segrevanja ni mogoče zadržati brez sprememb v načinu proizvodnje in potrošnje hrane.
Torej šteje vsak kamenček v mozaiku, ki ga naredimo kot posamezniki ali kot skupnost. Bodimo družbeno odgovorni.
PROJEKTI, OBOGATITVENE DEJAVNOSTI V ŠOLSKEM LETU 2024/2025
MALI SONČEK
Osnovni cilji so:
- razvedrilo, sprostitev in spodbujanje vadbe.
- Želimo, da bi se otroci za gibanje in šport odločali tudi v prostem času in s tem razvijali motorične sposobnosti in zdrav odnos do športa.
- Pravi cilj športnega programa je dejavnost sama. Pomemben je proces, ne samo opravljanje predpisanih nalog za priznanje.
- Otroke spodbujamo h gibanju, učenju novih spretnosti in s tem k ohranjanju zdravja.
- Vadbene ure na prostem in v telovadnici – priprava in izvedba po metodičnem postopku.
ZOBOZDRAVSTVENA PREVENTIVA
- Enkrat tedensko v našem vrtcu dela otroška zobozdravnica Dušica Zandomeni, dr. dentalne medicine, ki izvaja preventivo in kurativo na področju zobozdravstvene oskrbe otrok.
VARNO S SONCEM (projekt v okviru NIJZ) – Ozaveščanje otrok in staršev o posledicah pretiranega izpostavljanja soncu – priprava vizualnih komunikacij, bivanje na prostem v zgodnjem dopoldanskem času…;
MALČEK BRALČEK – obiskovanje šolske knjižnice vseh otrok vrtca – izposoja knjižničnega gradiva. V skupino Ribic knjižnično gradivo na izposojo prinaša knjižničarka v igralnico 1x tedensko po urniku.
POJ Z MENOJ – Pri otrocih spodbujamo in krepimo namerno slušno pozornost ob spremljavi različnih glasbenih instrumentov. Z vsemi otroki vrtca pripravimo 1 samostojno prireditev za starše in 1 v sodelovanju s šolskimi otroki. Predvidoma v mesecu februarju in juniju.